Centrum Muzyki w Krakowie – nowoczesna siedziba muzyków

Czy słyszałeś już o Centrum Muzyki, nowym projekcie małopolskich włodarzy, który już za kilka lat stanie się prawdziwą perłą krakowskiej dzielnicy Grzegórzki? Dzięki niemu studenci Akademii Muzycznej zyskają profesjonalną przestrzeń do nauki, okoliczni artyści nowe miejsce do prób i nagrań, a my – mieszkańcy Krakowa i miłośnicy muzyki – fantastyczną instytucję kultury, która ubarwi nasz wolny czas rozbudowaną ofertą koncertów i festiwali.

 

Grzegórzki – nowa stolica krakowskiej muzyki

Centrum Muzyki w Krakowie to inwestycja, o której w krakowskich mediach słyszy się już od kilku lat. Po ustaleniu projektu i kwestii gruntów, pomysł ten zaczyna nabierać kształtów. Dziś wiemy, że Centrum Muzyki i otaczający je specjalnie zaprojektowany Park Muzyki ma powstać do 2024 roku. To niezwykłe miejsce zostanie stworzone w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego na krakowskich Grzegórzkach, a więc zaledwie kilka kroków od Wiślanych Tarasów 2.0!

 

Frank Gehry i światowej klasy projekt Akademii

Krakowskie Centrum Muzyki to projekt, który jest realizowany we współpracy kilku instytucji publicznych. Pierwszą z nich jest Akademia Muzyczna w Krakowie. Czuwa ona nad powstaniem części dydaktycznej w tym niezwykle rozbudowanym kompleksie, która będzie służyła przede wszystkim młodym pokoleniom muzyków.

Elementem edukacyjnej części projektu mają być sale dydaktyczne oraz sala koncertowa, które będą służyć muzykom jako profesjonalne miejsce prób i nauki. Główną cechą tych pomieszczeń ma być przede wszystkim znakomita akustyka. Projektanci stojący za tymi technicznymi rozwiązaniami dla nowej Akademii podkreślają jednak, że będą charakteryzowały się nie tylko wyjątkową funkcjonalnością, ale także innowacyjnością rozwiązań architektonicznych. Wiemy już, że konkurs na projekt na nową siedzibę uczelni wygrał Frank Gehry – światowej sławy architekt, autor takich budynków jak Muzeum Guggenheima w Bilbao czy Tańczącego Domu w Pradze.

 

Nowoczesny kompleks sali koncertowych

Druga instytucja, która aktywnie wspiera powstanie Centrum Muzyki na Grzegórzkach, to Województwo Małopolskie. Jego celem jest budowa sali koncertowych wraz ze specjalistycznym zapleczem, które będzie służyło zarówno najważniejszym zespołom artystycznym z Krakowa (takim jak Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Capella Cracoviensis oraz Sinfonietta Cracovia), jak również artystom przyjeżdżającym z innych miast i krajów. Dzięki tej części Centrum Muzyki mieszkańcy Krakowa i odwiedzający miasto turyści będą mogli cieszyć się jeszcze bardziej rozbudowaną ofertą wydarzeń kulturalnych.

 

5 hektarów zielonej przestrzeni dla mieszkańców Krakowa

Nie mniej ważną częścią tego projektu jest odnowienie i zaaranżowanie otaczającej przyszłe Centrum Muzyki przestrzeni. Dzięki temu powstanie inwestycja, za którą odpowiedzialne jest Miasto Kraków i na którą będzie się składać ciekawie zaaranżowany park muzyki o wielkości aż 5 hektarów. Kolejna zielona przestrzeń w naszym mieście wpłynie pozytywnie na tkankę miejską Krakowa i przyczyni się do zwalczania zanieczyszczeń powietrza.

Instytucje odpowiedzialne za realizację projektu Centrum Muzyki podkreślają, że najważniejszym celem inwestycji jest stworzenie wspólnej przestrzeni muzycznej dla mieszkańców Krakowa. Ma to być miejsce przyjazne pracy, nauce, wypoczynkowi i tworzeniu, tętniące życiem i zapewniające szereg ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu nawet w te dni, w których nie będą odbywać się koncerty.

 

Plany, projekty, umowy. I co dalej?

Cieszy nas fakt, że plan zagospodarowania tej części Grzegórzek był konsultowany z lokalną społecznością. Z niecierpliwością czekamy na kolejne kroki, prowadzące do finalizacji projektu. Jakie plany mają jego organizatorzy? W najbliższych latach nastąpi dokonanie wyboru wykonawcy inwestycji. Roboty budowlane planowane są na lata 2020-2023. Wstępny koszt całej inwestycji to ok. 265 mln złotych.

 

Muzykalny projekt, który odmieni sąsiedztwo Wiślanych Tarasów 2.0

Centrum Muzyki to inwestycja, która naprawdę nas cieszy! Dzięki niej krakowianie, a przede wszystkim żyjący w bliskim sąsiedztwie mieszkańcy Wiślanych Tarasów 2.0 zyskają jedyną w swoim rodzaju, zieloną i wypełnioną muzyką przestrzeń do odpoczynku. Już nie możemy się doczekać, kiedy w nowych salach koncertowych odbędą się pierwsze występy gwiazd światowego formatu. A co Ty myślisz o nowej krakowskiej inwestycji?