Ekologiczne rozwiązania w miastach. Jak metropolie dbają o środowisko?

Szacuje się, że w miastach mieszka około 54% całej populacji. To centra współczesnego życia, które są odpowiedzialne za zużycie 2/3 światowej energii. Co więcej, przyczyniają się one do emisji aż 70% gazów cieplarnianych. Ich władze są więc zmuszone do wdrażania ekologicznych rozwiązań, które poprawią stan środowiska i zapewnią lepszą przyszłość następnym pokoleniom. Jakie konkretnie propozycje mają światowe metropolie?

Barcelona – królestwo pieszych, rowerzystów i drzew

W Barcelonie rośnie około 310 tysięcy drzew – to więcej niż w jakimkolwiek europejskim mieście. Co ważne, blisko 200 tysięcy z nich znajduje się bezpośrednio przy ulicach. To jednak nie zadowala stolicy Katalonii – planowane jest posadzenie kolejnych roślin. Zalety takiej strategii można mnożyć – drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, łagodzą wpływ upałów, dają cień, redukują hałas, regulują wilgotność i pomagają obniżyć zużycie energii w budynkach.

Ograniczenie emisji spalin władze Barcelony chcą osiągnąć poprzez zgodę na wjazd do miasta wyłącznie aut zeroemisyjnych. Tak rygorystyczne przepisy mają obowiązywać od 2030 roku. Z kolei do 2019 ma zostać podwojona sieć dróg rowerowych.

Kopenhaga – miasto przyjazne mieszkańcom i środowisku

Kopenhaga już dawno stała się symbolem miasta rowerzystów. Taki status wymagał ciężkiej pracy – na rozwój infrastruktury rowerowej przeznaczono 150 milionów dolarów. Dziś ponad połowa mieszkańców dojeżdża tam do pracy czy szkoły na dwóch kółkach. Sprzyja temu doskonała infrastruktura – łączna liczba kopenhaskich ścieżek rowerowych wynosi prawie 500 km. Plany miasta zapowiadają się równie obiecująco – w 2031 roku wszystkie autobusy mają być zeroemisyjne. Oprócz tego, władze Kopenhagi planują zasadzenie około 100 tysięcy nowych drzew.

Elektryczny transport w Los Angeles

Troska o środowisko w Mieście Aniołów to przede wszystkim inwestowanie w ekologiczne środki transportu. Już dziś po jego ulicach jeżdżą elektryczne ciężarówki, do których wkrótce dołączy 10 tysięcy nowych. Podobnie jak w Barcelonie, do 2030 roku po ulicach Los Angeles mają jeździć wyłącznie zeroemisyjne autobusy. Miasto planuję również budowę nowych ścieżek rowerowych, a także modernizację kolei, która ma się rozwijać przez najbliższe 40 lat. Przeznaczono na to aż 120 miliardów dolarów.

Kapsztad – ekologiczna rewolucja nie omija Afryki

Władze stolicy RPA szansę na oczyszczenie powietrza upatrują w rozwoju elektrycznego transportu. W 2021 roku ma tam kursować 500 ekologicznych autobusów napędzanych energią słoneczną. Co ciekawe, w mieście mają pojawić się także elektryczne riksze. Planowana jest również modernizacja kolei, co ma się przyczynić do jej lepszego wykorzystania w całym obszarze metropolitalnym.

Jak na tym tle prezentuje się Kraków?

Władze Krakowa od lat dokładają starań, aby poprawić jakość powietrza w mieście. Przejawia się to między innymi inwestycją w ekologiczny transport. Kraków może się pochwalić największą liczbą autobusów napędzanych energią elektryczną w Polsce. Jest ich 25, a hybrydowych – 12. Miasto planuje zakup kolejnych, co w efekcie ma się przyczynić do tego, że w 2025 roku około 40% z nich będzie neutralnych dla środowiska.

Kraków staje się przyjaznym miastem również dla pieszych i rowerzystów. W mieście wciąż powstają nowe ścieżki rowerowe, a także samoobsługowe  wypożyczalnie rowerów, które cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie długość infrastruktury rowerowej przekracza 220 kilometrów. Więcej o rowerowych inwestycjach Krakowa pisaliśmy w artykule czy stolica Małopolski stanie się drugą Kopenhagą?

Design Wiślanych Tarasów 2.0 to odpowiedź nie tylko na gusta współczesnych mieszkańców, ale także na potrzeby środowiska. Ogrody wertykalne, które będziesz mógł podziwiać na ścianach budynku, są nie tylko efektowną dekoracją, ale wypełniają również funkcję naturalnego filtra powietrza. Są one jednak tylko dopełnieniem roślinności upiększającej i oczyszczającej całe osiedle.