Zero waste. Jak rozpocząć życie bez odpadów?

Zero waste to styl życia, który zakłada ograniczenie ilości produkowanych odpadów. W szerszej perspektywie oznacza to zaprzestanie marnowania – żywności, papieru, plastiku… Zero waste to odpowiedź na obecny stan środowiska – zaśmiecenie mórz i oceanów stało się faktem, którego nikt dziś nie neguje. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego, by zapewnić przyszłym pokoleniom lepszą, wolną od zanieczyszczeń, przyszłość. Poznaj zasady zero waste i wprowadź do swojego życia zmiany na lepsze już dziś.

Zasady 5 R – podstawowe założenia  filozofii zero waste

Zero waste to nowa koncepcja, która jest wciąż rozwijana przez osoby, którym dobro naszej planety leży na sercu. Za jej sztandarowe założenia przyjmuje się tzw. zasady 5 R, które posłużą nam jako wprowadzenie do tematu. Oto one:

  1. Refuse – odmawiaj. Czego? Plastikowych reklamówek, potwierdzeń zapłaty, biletów, plastikowych widelców, słomek i wszystkich innych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych lub papieru, które zaraz po użyciu wylądują w koszu.
  2. Reduce – ograniczaj. Co? Przede wszystkim kupowanie – za każdym razem zastanów się, czy dana rzecz jest Ci na pewno potrzebna i z jakiego materiału została ona wykonana.
  3. Reuse – wykorzystuj ponownie. Co? Szklane butelki, pudełka, reklamówki… Pamiętaj też, aby nie wyrzucać czegoś tylko dlatego, że się zepsuło. Może można taki przedmiot naprawić?
  4. Recycle – przetwarzaj. Jak? Segregacja odpadów to dobry początek.
  5. Rot – kompostuj. Co? Wszystkie materiały pochodzenia organicznego (resztki żywności, papier) można wykorzystać jako kompost, czyli niezwykle skuteczny i uniwersalny nawóz.

Jak zacząć wprowadzać je w życie?

Jak wszystkie zmiany, filozofię zero waste należy wdrażać stopniowo. Warto zacząć od małych kroków – materiałowa torba zamiast plastikowej siatki to świetny początek! Co jeszcze możesz zrobić?

Zapomnij o plastikowych butelkach. W większości polskich miast (w tym w Krakowie) bez obaw można pić wodę z kranu. W innym wypadku warto zainwestować w dzbanek z filtrem i butelkę, którą możesz zabierać ze sobą, gdy wychodzisz z domu.

Podczas zakupów używaj wielorazowych pudełek. To ekologiczna alternatywa dla papieru oraz folii, w które sprzedawcy zazwyczaj pakują wędlinę czy ser.

Zrezygnuj również z woreczków śniadaniowych – z powodzeniem możesz zastąpić je ich bawełnianymi odpowiednikami.

Nie używaj papierowych ręczników – zastąp je tradycyjnymi ściereczkami.

Unikaj drukowania biletów – często podczas podróży wystarczy pokazać zakupiony bilet w wersji elektronicznej, na telefonie czy tablecie.

Planuj zakupy – rób je częściej, a mniejsze. W ten sposób ograniczysz marnowanie żywności.

Jeśli owa żywność mimo wszystko się zepsuje, nie wyrzucaj jej – przeznacz ją na kompost, którym zasilisz swoje rośliny.

Metod na ograniczenie marnowania jest znacznie więcej – nie sposób wymienić ich wszystkich. Powyższe przykłady mają stworzyć ogólny obraz i zainspirować Cię tworzenia własnych zasad realizowania koncepcji zero waste. Jeżeli przyjdzie Ci do głowy coś ciekawego, koniecznie podziel się tym z innymi miłośnikami ekologicznych rozwiązań.

Zero waste – ekologia i co jeszcze?

Ochrona środowiska naturalnego to zdecydowanie najważniejsza, ale nie jedyna korzyść życia w zgodzie z zasadami zero waste. Inną jest oszczędność pieniędzy, które przestaniesz wydawać na plastikowe reklamówki, wodę mineralną czy zbędne artykuły higieniczne. Co więcej, jedna z najważniejszych zasad filozofii zero waste, recykling, ma ogromne znaczenie dla gospodarki – przetwarzanie to o wiele tańsza metoda niż wytwarzanie nowych produktów. Odpadów można także z powodzeniem używać do wytworzenia energii.

Wiślane Tarasy 2.0 to przykład ekologicznego designu, będącego wyrazem troski o środowisko. Filozofia zero waste nie jest obca jego twórcom, dlatego serdecznie zachęcamy do jej wspólnego praktykowania. Wierzymy, że wzięcie sobie do serca treści powyższego artykułu będzie początkiem nowego życia – wolnego od odpadów i marnowania.