Dobra rozrywka w centrum miasta – 3 miejsca w Krakowie, które powinieneś odwiedzić

Kraków to najbardziej rozpoznawalne na świecie polskie miasto, od stuleci cieszące się mianem kulturalnej stolicy kraju. Miasto Kraka oferuje swoim mieszkańcom i odwiedzającym je gościom całą gamę wydarzeń i instytucji kultury, w których można spędzić czas, kontemplując sztukę, słuchając doskonałej muzyki czy podziwiając sportowców. Znaczna część z nich znajduje się w ścisłym centrum, nieopodal Rynku i rzeki Wisły. Gdzie warto się udać, aby zobaczyć największe widowiska muzyczne, teatralne i sportowe?

Teatr Variété – lekki repertuar na pochmurne popołudnie

Teatr Variété to jedna z kilkudziesięciu scen teatralnych w Krakowie, znajdująca się w bliskim sąsiedztwie osiedla Wiślane Tarasy 2.0. Kilkanaście lat temu powstała idea stworzenia teatru muzycznego, specjalizującego się w lekkim repertuarze, jednak do realizacji tego zamierzenia potrzebne było aż 12 lat. Po tym czasie, w roku 2014, Teatrowi Variété został nadany statut instytucji kultury.

Teatr Variété stawia na różnorodność, dlatego zaprasza zarówno muzyków światowej sławy, jak i młodych reprezentantów sceny lokalnej.

Jeżeli szukasz miejsca, w którym poprawi Ci się humor, odwiedź scenę Teatru Variété! Z założenia wydarzenia prezentowane w tym teatrze są lekkie i przyjemne, a ich celem jest wywoływanie uśmiechu na twarzach gości. Artyści Teatru Variété wykonują m.in. spektakle na licencji najpopularniejszych musicali brodwayowskich, takich jak „Chicago” czy „Legalna blondynka”. Na deskach jednego z najmłodszych krakowskich teatrów nie brakuje także muzycznych występów na żywo. Teatr stawia na różnorodność, dlatego zaprasza zarówno muzyków światowej sławy, jak i młodych reprezentantów sceny lokalnej.

Opera Krakowska – wysublimowana rozrywka dla wymagających

Opera Krakowska to kolejna instytucja na kulturalnej mapie Krakowa, którą warto odwiedzić chociaż raz w życiu. To instytucja z ponad 50-letnią tradycją. Znajduje się na ulicy Lubicz, czyli zaledwie 2 kilometry od Wiślanych Tarasów 2.0. Choć na początku działalności jej twórcy mieli trudności, ponieważ nie mieli do dyspozycji własnej siedziby, ich zapał i ciężka praca sprawiła, że Opera Krakowska utrzymała się na powierzchni, a w roku 2008 osiadła na stałe w nowoczesnym budynku nieopodal krakowskiego Rynku.

W roku 2008 Opera Krakowska osiadła na stałe w nowoczesnym budynku nieopodal krakowskiego Rynku.

W repertuarze Opery Krakowskiej znajduje się dziś niemal 30 tytułów. Są to m.in. operowa klasyka światowa (np. „Carmen” Georgesa Bizeta), dzieła polskich kompozytorów, ale nierzadko także przedstawienia baletowe (m.in. „Jezioro Łabędzie”) oraz wydarzenia dla dzieci. Od kilkunastu lat Opera Krakowska organizuje także Letni Festiwal, wystawiając swoje przedstawienia w plenerach oraz zabytkowych wnętrzach najbardziej rozpoznawalnych budynków Krakowa.

Tauron Arena Kraków – największe wydarzenia kulturalne i sportowe w Polsce

Tauron Arena Kraków to wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa, usytuowana na Czyżynach, na ulicy Stanisława Lema. Oddana do użytku w 2014 roku, szybko wpisała się w życie kulturalne mieszkańców Krakowa. W jej wnętrzu zmieści się ponad 20 tysięcy osób! Na liczne koncerty, mecze i konferencje organizowane w Tauron Arenie ściągają nie tylko mieszkańcy Krakowa czy Polski, ale także zagraniczni goście z całego świata.

Na scenie Tauron Areny śpiewają największe gwiazdy muzyki światowego formatu i grają najwięksi sportowcy naszych czasów.

Wizyta w Tauron Arenie łączy się zawsze z silnymi przeżyciami. Na tej scenie śpiewają największe gwiazdy muzyki światowego formatu i grają najwięksi sportowcy naszych czasów. Wystarczy wspomnieć, że szczęśliwcy, którym udało się kupić bilety, mogli zobaczyć koncerty takich zespołów jak Aerosmith, Depeche Mode, Linkin Park czy Scorpions. W Tauron Arenie Kraków odbywały się także największe wydarzenia sportowe, takie jak Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016. W poprzednich latach bilety na wiele wydarzeń sprzedawały się w imponującym tempie, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać kalendarium tej instytucji.

Kraków ciągle się zmienia, jednak jedna jego cecha nie zmieni się nigdy – miasto to pozostaje stolicą szeroko pojętej kultury i rozrywki. W naszym mieście nie brakuje miejsc, w których można obejrzeć doskonały spektakl, albo posłuchać muzyki na żywo. Mimo to z ciekawością wypatrujemy nowych inwestycji, takich jak powstającego nieopodal Wiślanych Tarasów 2.0 Centrum Muzyki, które wzbogaci kulturalną ofertę Krakowa o kolejne niezwykłe wydarzenia.