Kraków – kultura na wyciągnięcie ręki. W jakich wydarzeniach warto wziąć udział w 2019 roku?

Początek nowego roku to zawsze okres planowania. Zawsze warto znaleźć czas na obcowanie z kulturą – nawet w bardzo napiętym harmonogramie! Życie w Krakowie stwarza niepowtarzalną okazję do uczestnictwa w wielu interesujących wydarzeniach – 2019 rok będzie obfitował w festiwale, spektakle oraz koncerty uświetnione obecnością gwiazd światowego formatu. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wydarzeń tego roku.

Zacznij rok od baletu – Dziadek do orzechów

Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych baletów świata. W styczniu i lutym będzie można go podziwiać na scenie Opery Krakowskiej. Wyjątkowa muzyka, utalentowani tancerze oraz przepiękna scenografia – brzmi jak przepis na wieczór rodem z bajki, prawda?

Koncerty gwiazd światowego formatu

Odkąd w Krakowie powstała Tauron Arena miasto co roku gości wybitnych artystów, na których koncerty przybywają miliony melomanów.

Już 2 lutego odbędzie się tam Koncert Muzyki Filmowej: Hans Zimmer Tribute Show. Utwory tego wybitnego kompozytora wykonają Polska Orkiestra Radiowa, Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Macieja Sztora. Partie solowe zaśpiewa Anna Lasota, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska. Całość wzbogacą fragmenty filmów na ekranie kinowym.

W tym roku jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń będzie koncert wokalisty, pianisty oraz kompozytora Eltona Johna, który wyrusza w pożegnalną trasę koncertową. Do Krakowa muzyk zawita 4 maja 2019 roku. Koncert będzie częścią trzyletniego tournee Farewell Yellow Brick Road i prawdopodobnie ostatnią okazją do posłuchania na żywo swojego ulubionego artysty!

W czerwcu Kraków swoją obecnością zaszczyci także inny znany wokalista – Rod Stewart. Koncert, który odbędzie się w Tauron Arenie 21 czerwca, będzie częścią trasy koncertowej promującej 30. studyjny album artysty – Blood Red Roses.

To oczywiście nie wszystko. W czerwcu gród Kraka odwiedzą jeszcze między innymi takie zespoły, jak Maroon 5 czy legenda rocka – grupa Kiss. Z kolei we wrześniu do miasta zawita jedna z obecnie najbardziej popularnych piosenkarek – Ariana Grande.

Festiwale, festiwale, festiwale…

Kraków jest gospodarzem wielu międzynarodowych festiwali, które co roku przyciągają gości z całego świata.

Od 31 stycznia do 17 lutego w Centrum Kongresowym ICE będzie odbywać się festiwal Opera Rara, na którym tradycyjna sztuka operowa spotka się ze swoją eksperymentalną wersją. Bogaty program festiwalu, a także pełną listę gości, którzy się na nim pojawią można znaleźć tutaj – operarara.pl

Z kolei od 15 do 23 lutego 2019 potrwa tu festiwal Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy organizowany w Teatrze Groteska. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników sztuki teatralnej i okazja do podziwiania przeróżnych form teatru. Szczegóły – materiaprima.pl.

Festiwal nad festiwalami, z którego dumny jest Kraków i o którym nie sposób nie wspomnieć to Festiwal Muzyki Filmowej. 12 edycja tego wydarzenia będzie się odbywać od 14 do 21 maja w Tauron Arenie. Alexandre Desplat, Craig Armstrong, Bruno Coulais, Antonio Sánchez, Don Davis, Krzysztof Zanussi, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Bartosz Chajdecki i Marcin Masecki to tylko niektórzy z gości, którzy uświetnią je swoją obecnością. Więcej szczegółów – fmf.fm.

W Krakowie zawsze jest co robić – wystawy, spektakle, seanse

W Krakowie, niezależnie od daty w kalendarzu, zawsze znajdzie się ogrom atrakcji kulturalnych do eksplorowania. To miasto wielu muzeów, a co za tym idzie – wystaw. W 2019 wciąż będzie można podziwiać osławioną już wystawę Wyspiański w Muzeum Narodowym. Miłośnicy sztuki teatralnej również nie mogą narzekać. Mieszkańcom Wiślanych Tarasów radzimy sprawdzić zwłaszcza repertuar teatru Variete, mieszczącego się kilka minut spacerem od ich domu. Początek roku, czas gali wręczenia Oscarów, to również okres wielu interesujących premier kinowych. Polecamy je obejrzeć w jednym z urokliwych krakowskich kin studyjnych, na przykład w Kinie Pod Baranami, ulokowanym na płycie Rynku.

Kraków nie bez powodu określany jest mianem kulturalnej stolicy Polski. Kto poszukuje artystycznych wrażeń, z łatwością je tu znajdzie. A Wiślane Tarasy 2.0, ulokowane w samym centrum tego magicznego miasta, pozwalają na dotarcie do najważniejszych atrakcji w zaledwie kilkanaście minut. Życzymy samych przyjemnych chwil i wielu intrygujących przeżyć!