Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz. Najważniejsze zasady

Wiślane Tarasy 2.0 zostały zaprojektowane w zgodzie z zasadami ekologicznego designu. Wiemy, że ich mieszkańcy chcą cieszyć się także wnętrzami zaaranżowanymi z miłością dla natury. Właśnie dlatego poniżej dzielimy się wskazówkami, które pomogą Ci urządzić mieszkanie w ekologicznym stylu.

Przede wszystkim – naturalne materiały

Podstawowa zasada stylu ekologicznego to dążenie do harmonii poprzez maksymalne wykorzystanie dóbr oferowanych przez przyrodę. Spośród innych znanych stylów najbliżej mu do skandynawskiego oraz rustykalnego.

Jak łatwo się domyślić, podstawowym surowcem, który warto wykorzystywać podczas aranżacji ekologicznego wnętrza, jest drewno. Powinno się ono znaleźć rzecz jasna na podłodze, a może nawet na ścianach. Nie najlepiej sprawdzi się jednak drewno lakierowane – radzimy wybrać to olejowane. Drewniane powinny być także meble. Najchętniej wybieranymi (i rekomendowanymi przez nas) gatunkami drewna są wiklina, rattan oraz bambus, uchodzący za jeden z najbardziej ekologicznych surowców.

Oczywiście nie sposób urządzić całego mieszkania za pomocą wyłącznie drewna. Do ekologicznych wnętrz pasuje także kamień, cegła oraz marmur. Dobrze, jeżeli pojawią się również elementy wykonane z ceramiki i szkła.

Kolorystyka

W ekologicznych mieszkaniach  powinna gościć przede wszystkim biel. Biały kolor rozjaśnia wnętrza i optycznie je powiększa, dlatego warto zadbać o to, aby znalazł się nie tylko na ścianach. Towarzyszyć mu powinny barwy wyżej wspomnianych surowców – drewna, cegły, ceramiki czy kamienia. Styl ekologiczny to także zieleń, której, z oczywistych względów, wprost nie może zabraknąć. Wszelkie kwiaty i rośliny są bardziej niż mile widziane! Dobrze sprawdzą się również odcienie beżu, szarości oraz błękitu. Jaskrawe barwy powinno się stosować z umiarem – mogą się znaleźć np. na dodatkach czy ozdobach.

Zrób to sam!

Wnętrza ekologiczne to wnętrza niebanalne i wyjątkowe. Przejawia się to między innymi obecnością wielu akcesoriów ręcznej roboty. Ich tworzenie to również przejaw troski o środowisko – często do tego celu wykorzystuje się materiały pochodzące z recyklingu lub używane meble. Pomysłów na ich wykorzystanie jest mnóstwo – ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia! Ostatnio sporą popularnością cieszą się meble z palet, a także z różnych plecionek (z lnu, trawy morskiej, a nawet zwykłych sznurków). Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie tzw. lasu w słoiku, czyli miniaturowego ekosystemu zamkniętego w szkle. Wykorzystać można tak naprawdę wszystko – w ekologicznych wnętrzach często spotyka się nawet papierowe torby w roli osłonek na doniczki.

Kwestie praktyczne – energooszczędność

Troska o środowisko to w dużej mierze energooszczędność. Urządzając mieszkanie w stylu ekologicznym, nie można o tym zapominać. Warto zatem wyposażyć je we wszelkie nowoczesne urządzenia, które to umożliwią. Dla przykładu możemy wspomnieć o lampach LED oraz perlatorach, które montuje się na bateriach kuchennych lub łazienkowych. Ich zadaniem jest ograniczanie zużycia wody. Nie można także zapominać o segregacji śmieci oraz filozofii zero waste, która powinna towarzyszyć Ci podczas codziennego, ekologicznego życia. Poznaj jej zasady. Ważne jest również maksymalne wykorzystanie światła dziennego, do czego przyczynią się nieosłonięte okna oraz wspomniana już biel obecna w mieszkaniu.

Wybierając życie w Wiślanych Tarasach 2.0, wybierasz troskę o środowisko. Niech ekologia i harmonia towarzyszą Ci przez 24 godziny na dobę, a nie tylko po przekroczeniu progu mieszkania. Wierzymy, że powyższe wskazówki Ci to zagwarantują. Życzymy powodzenia i satysfakcji z pięknego wnętrza!