Supertree Grove – futurystyczny las z Singapuru

Czy współczesne miasta mogą być ekologiczne? Czy sztuczne drzewa mogą zachwycać i oczyszczać powietrze? Okazuje się, że tak! Najlepsze świadectwo tego, że technologia i architektura mogą iść w parze z ekologicznymi rozwiązaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju dał niewielki kraj w południowo-wschodniej Azji.

 

Nowoczesna architektura rodem z filmów z Hollywood

Singapur to państwo-miasto, liczące niewiele więcej niż 5 milionów obywateli. Mimo ograniczonych zasobów ludzkich i finansowych prężnie się rozwija i stawia na nowoczesne rozwiązania oraz architektoniczne założenia rodem z filmów science-fiction. O czym mowa? O spektakularnym ogrodzie, w którym wyrosło 18 gigantycznych, żelbetonowych drzew.

Garden by the Bay to roślinny kompleks będący multidyscyplinarnym projektem, łączącym świat nowoczesnej technologii, architektury oraz biologii. Stworzone na powierzchni ponad 250 akrów ogrody są dziś powodem do narodowej dumy, miejscem służącym odpoczynkowi, rozrywce i nauce, ale przede wszystkim modelowym rozwiązaniem dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, będący przykładem dla innych krajów, w tym także Polski.

 

Superdrzewa – superwysokie, superwytrzymałe, superzielone

Najbardziej rozpoznawalną częścią singapurskiego ogrodu są ikoniczne Superdrzewa. Są to żelbetonowe konstrukcje przypominające swoim kształtem olbrzymie, rozłożyste w górnej części baobaby, mające wysokość od 25 do 50 metrów. Superdrzewa zostały zaprojektowane tak, aby na całej ich powierzchni mogły rosnąć rośliny, tworząc tym samym niezwykłe, pionowe ogrody.

Konstrukcje niektórych drzew zostały dodatkowo wyposażone w panele fotowoltaiczne, które przechwytują energię słoneczną – dzięki temu świecące i grające nocą drzewa są samowystarczalne. To jednak nie koniec atrakcji i udogodnień. Odwiedzający Singapur turyści mogą się przechadzać wśród koron tych nowoczesnych drzew, wybierając się na przechadzkę po zawieszonym na wysokości 22 metrów moście o długości 128 metrów. Ci, którzy odwiedzili Singapur mówią, że warto tam być przede wszystkim wtedy, gdy zachodzi słońce.

 

Największa szklarnia świata i las mglisty w centrum wielkiego miasta

Superdrzewa, choć najbardziej efektowne, nie są jedynym elementem ogrodowego kompleksu Singapuru. Jedną z ciekawszych jego części jest największa na świecie szklarnia, czyli Flower Dome. W całym ogrodzie rośnie blisko 200 000 różnorodnych gatunków roślin z całego świata, z czego olbrzymia część z nich ukrywa się właśnie za przezroczystymi ścianami tej olbrzymiej szklarni. Co ciekawe, konstrukcja Flower Dome pozwala na zbieranie wody deszczowej, która służy do nawadniania roślin i wypełnia fontanny. Cały ten proces jest w pełni zautomatyzowany.

Druga, stojąca nieopodal szklarnia, czyli Cloud Forest, to miejsce, które imituje warunki panujące w strefie międzyzwrotnikowej, tworząc wiecznie zielony las mglisty. We wnętrzu szklarni znajduje się największy sztuczny wodospad świata, który rozpyla wodę i wspomaga wzrost tropikalnych roślin, tworząc przy tym charakterystyczny, wilgotny mikroklimat.

 

Wielkie, wertykalne ogrody – inspiracja dla Wiślanych Tarasów 2.0

Garden by the Bay zdobył wiele architektonicznych nagród. Wygrał m.in. konkurs World Architecture Festival 2012. Trudno się w temu dziwić – nowoczesne rozwiązania architektoniczne, ekologiczne źródła energii i tysiące kwiatów, drzew i świateł robi olbrzymie wrażenie. Istotnym jest fakt, że pomimo rozmachu, z jakim został wykonany projekt, architekci dołożyli wszelkich starań, aby wpisał się w krajobraz Singapuru. Najważniejsze jest jednak to, że ten niezwykły ogród jest ekologiczny i stanowi dowód na to, że nowoczesna architektura może iść w parze ze zrównoważonym rozwojem. Garden by the Bay stał się inspiracją dla wielu architektów i inwestorów, w tym także dla twórców Wiślanych Tarasów 2.0. Obserwując najnowsze trendy w miejskiej architekturze mieszkalnej, tworzymy nowoczesne apartamenty w sercu Krakowa, w obrębie których nie zabraknie zielonych ogrodów wertykalnych oraz specjalnych stref z haloterapią, które będą miały działanie prozdrowotne i proekologiczne.